Jesteśmy w miarę zadowoleni z naszego kraju, ale nasze indywidualne życie oceniamy jako dalekie od ideału. Nadal wielu Polaków marzy o wyprowadzce do innego kraju – najchętniej do Hiszpanii. Takie wyniki przynosi międzynarodowe badanie sieci Iris.
Początek nowe roku to czas podsumowań i planów na przyszłość. Czy jesteśmy zadowoleni ze swojego kraju, swojego życia, czy życie jest bliskie naszych marzeń, dokąd byśmy się wyprowadzili, jeżeli nie jesteśmy usatysfakcjonowani z własnego kraj? Takie pytania postawiono w międzynarodowym badaniu opinii publicznej zrealizowanym przez sieć Iris, której przedstawicielem w Polsce jest ARC Rynek i Opinia.
Mieszkańców 17 krajów pochodzących z różnych kontynentów spytano o to, na ile ich kraj jest bliski lub daleki od ich marzeń i aspiracji. W zasadzie wszędzie na świecie nie ma ludzi w pełni usatysfakcjonowanych ze swojego kraju (w wyjątkiem Malezyjczyków). Polacy znaleźli się w grupie narodów w znacznym stopniu usatysfakcjonowanych ze swojego kraju – podobne opinie mają Amerykanie, Australijczycy czy Koreańczycy. Ale i tam przewagę uzyskują narzekający. Najgorzej swój kraj postrzegają Bułgarzy, Rumunii i Grecy. Słabo pod tym względem wypadają także Japończycy i Włosi.
Badanych spytano także o to, w jakim stopniu ich własne życie jest w ich ocenie bliskie ideałowi. Pod tym względem plasujemy się niżej niż w przypadku opinii o własnym kraju. Polacy nie są zadowoleni ze swojego życia. Jesteśmy tu bliżsi Nigeryjczykom, Turkom czy Bułgarom. Tylko w 4 z 17 krajach objętych badaniem więcej osób uważa, że ich życie jest bardzo bliskie lub bliskie ich aspiracjom.
Podobnie wypadają Polacy jeżeli chodzi o odpowiedź na pytanie, na ile ich życie jest bliskie lub dalekie od ideału. Jesteśmy tu w grupie raczej niezadowolonych, choć wyprzedzają nas pod tym względem Japończycy, Grecy czy Bułgarzy.
Mieszkańców poszczególnych krajów spytano także o to, czy chcieliby przenieść się do innego kraju, a jeżeli tak, to do jakiego. W Polsce taką deklarację złożyło aż 55% badanych (średnia dla wszystkich badanych krajów to 45%). Najwięcej chciałoby opuścić swój kraj Nigeryjczyków, Peruwiańczyków, a w Europie – Greków. Najmniej Malezyjczyków, Japończyków czy Australijczyków.
Ciekawe są wskazania wymarzonych krajów. Dla wielu krajów europejskich, w tym dla Polski takim krajem jest Hiszpania- podobnie myślą Litwini, Rumuni, Włosi. W przypadku Polaków kiedyś takim wyśnionym Eldorado były Stany Zjednoczone, obecnie są one dopiero po Hiszpanii, Włoszech i Niemczech. Również Wielka Brytania, kiedyś bardzo atrakcyjna, spadła na ostatnią pozycję preferencji Polaków.
Informacja o badaniu
Badanie zostało zrealizowane techniką CAWI w 18 krajach pomiędzy styczniem a marcem 2024 roku na reprezentatywnych próbach ludności w wieku 18+. W każdym z krajów badanie było przeprowadzone na próbie o liczebności 500 respondentów, a w Polsce na próbie N=1000 respondentów. Określenie na wykresach T2B oznacza 2 najwyższe odpowiedzi a BTB – 2 najniższe odpowiedzi.
Informacja o ARC Rynek i Opinia
N=1055 respondentów oraz w 20 innych krajach świata w ramach sieci firm badawczych IriS.
ARC Rynek i Opinia już od ponad 32 lat przeprowadza badania marketingowe oraz sondaże opinii publicznej i ma stałe miejsce wśród najlepszych instytutów badawczych w Polsce. Dzięki przynależności do największej międzynarodowej sieci zrzeszającej niezależne agencje badawcze – IriS – realizuje projekty badawcze w Europie i na świecie. Instytut ARC Rynek i Opinia posiada certyfikat jakości badań PKJPA, a wszystkie pomiary są realizowane w zgodzie ze standardami ESOMAR-u. https://www.arc.com.pl
Komentarz: dr Adam Czarnecki, wiceprezes Zarządu
Badanie dotyczące marzeń i aspiracji różnych nacji przynosi dosyć zaskakujące wyniki. Obok bogatych krajów – takich jak chociażby Kanada czy Austria okazuje się, ze również mieszkańcy krajów biedniejszych – jak np. Meksyk, Peru mogą też być zadowoleni z życia, z realizacji swoich aspiracji. Jednym z wyjaśnień tego paradoksu jest, że różne są poziomy oczekiwań i aspiracji – inne dla społeczeństw zamożnych, inne dla biedniejszych
Często mówi się o Polakach jako narodzie osób narzekających ale wyniki badania pokazują, że są też bardziej od nas narzekający. A w szczególności narzekający na swój kraj. Bo bardziej narzekamy na własne życie, własny los niż na kraj.
Co też interesujące Japonia, która kiedyś była krajem dla Polaków nieosiągalnym, można powiedzieć idealnym, do którego poziomu życia chcieliśmy w marzeniach dojść, została przez nas na wielu wymiarach dogoniona, a nawet przegoniona. Japończycy są bardziej niezadowoleni ze swojego kraju od Polaków i również częściej uważają, że ich życie jest dalekie od ideału. Ale najbardziej niezadowoleni są Bułgarzy i to zarówno z własnego kraju, jak i życia indywidualnego.