+48 22 584 85 00 office@arc.com.pl

Zły, nieefektywny system ochrony zdrowia to główne źródło problemów w ochronie zdrowia – to najważniejsze ustalenie z badania zrealizowanego przez ARC Rynek i Opinia. Dopiero na drugim miejscu pojawia się kwestia pieniędzy.

Międzynarodowe badanie zrealizowane w 2024 roku w 17 krajach świata pokazuje, że nadal na tle innych krajów działania rządu w zakresie służby zdrowia w Polsce oceniane są słabo. Tylko 29% badanych w Polsce pozytywnie ocenie służbę zdrowia. Wyprzedzają nas takie kraje jak Malezja, Południowa Korea, USA, Hiszpania i inne. Z kolei w Turcji i Grecji ten poziom ocen jest jeszcze niższy, a służba zdrowia we Francji jest oceniana podobnie. Należy jednak zwrócić uwagę, że w stosunku do poprzedniej fali badania w 2023 ocena działań polskiego rządu w tej sferze się poprawiła.

Respondenci w badaniu byli pytani o to, co jest przyczyną problemów w służbie zdrowia w ich krajach. Dominująca opinia to złe zarządzanie, zła organizacja w służbie zdrowia, a na drugim miejscu to niedostateczne nakłady na służbę zdrowia. Taka opinia dominuje też w Polsce. Nawet w porównaniu z zeszłym rokiem zwiększyła się liczba osób obarczających winą za problemy organizację służby zdrowia

Komentarz: dr. n. ekonomicznych Adam Czarnecki

Narzekanie na służbę zdrowia to nie tylko polski zwyczaj. Jednak w Polsce niska ocena systemu opieki zdrowotnej utrzymuje się od wielu lat. Ostatni rok przyniósł pewną poprawę w percepcji Polaków. Temat zdrowia, choć jak zawsze pojawiał się w debacie publicznej, to ostatnio zszedł na drugi lub trzeci plan, podczas gdy bezpieczeństwo i gospodarka stały się priorytetem dla Polaków.

Opinia publiczna trafnie dostrzega, że problemy służby zdrowia nie biorą się głównie z niedostatecznego   finansowania, tylko ze sposobu jej organizacji. System jest w stanie wchłonąć dowolną kwotę, ale nie będzie się to przekładać na poprawę jakości opieki zdrowotnej.  Ale to nie tylko polski problem, bowiem badania pokazują, że również w innych krajach systemy „przejadają” pieniądze w nie zawsze efektywny sposób.

Badanie zostało przeprowadzone w  2024 roku przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia metodą CAWI na reprezentatywnej pod względem płci, wieku, wykształcenia, wielkości zamieszkiwanej miejscowości oraz regionu GUS próbie Polaków w wieku powyżej 18 lat, N=1055 respondentów oraz w 16 innych krajach świata w ramach sieci firm badawczych IriS.

ARC Rynek i Opinia już od ponad 32 lat przeprowadza badania marketingowe oraz sondaże opinii publicznej i ma stałe miejsce wśród najlepszych instytutów badawczych w Polsce. Dzięki przynależności do największej międzynarodowej sieci zrzeszającej niezależne agencje badawcze – IriS – realizuje projekty badawcze w Europie i na świecie. Instytut ARC Rynek i Opinia posiada certyfikat jakości badań PKJPA, a wszystkie pomiary są realizowane w zgodzie ze standardami ESOMAR-u.