Czy i jak Polacy kupowali odzież i obuwie w czasie pandemii? Gdzie najczęściej dokonywali zakupów? Czy starsze pokolenie też się przekonało do zakupów online? Na te pytania odpowiada nasz najnowszy raport, którego premiera już wkrótce.
Pandemia koronawirusa, która dotarła oficjalnie do Europy na początku 2020 roku, w istotny sposób zmieniła funkcjonowanie wielu branż. Jedne poniosły istotne straty, inne musiały zupełnie zmienić swój sposób funkcjonowania, jeszcze inne – rozwinęły się. Branża handlowa na pewno należy do tych, które z dnia na dzień musiały przestawić się na inny sposób funkcjonowania – na działalność online. Oczywiście w dużej mierze już w tym online’owym świecie istniała i miała się coraz lepiej, jednak wraz z nastaniem pandemii, niezależnie od tego, co było przedmiotem handlu, e-commerce okazał się jedyną możliwą drogą do rozwoju i utrzymania przychodów.
Polacy pokochali zakupy online, niezależnie od wieku. Z badania, które zrealizowaliśmy na zlecenie eService i Mastercard pod koniec 2020 roku wynikało, że 85% osób w ostatnim kwartale 2020 roku kupowało online różne produkty i usługi. Osoby, które również przed pandemią dokonywały zakupów przez internet przyznały, że w czasie pandemii robiły to częściej.
A jak to się przekłada na kupowanie odzieży i obuwia online? Powyższe badanie pokazało, że zarówno przed pandemią jak i w trakcie odzież była najczęściej kupowanym produktem online. Obuwie znalazło się nieco dalej – na czwartym miejscu. Z drugiej strony od czasu wybuchu pandemii systematycznie zamykano galerie handlowe, co powodowało, że z zakupami musieliśmy się przenieść gdzieś indziej.
Na pewno pandemia spowodowała zmianę stylu życia – więcej czasu spędzamy w domach, mamy mniej okazji do spotkań towarzyskich. Czasowe zamknięcie galerii handlowych czy ich praca w reżimie sanitarnym spowodowały zmianę w sposobie kupowania ubrań i butów. Można przypuszczać, że zmieniły się też potrzeby konsumentów, zarówno co do ilości ubrań jak i ich rodzaju. W jakim stopniu pandemia zmieniła rzeczywiste zakupy Polaków? Czy kupowali ubrania i obuwie rzadziej, a może wręcz przeciwnie? A jeżeli kupowali, to w jakich sklepach? Czy widać różnicę między młodszym a starszym pokoleniem? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w naszym raporcie i podczas webinaru.
dr Adam Czarnecki, Wiceprezes ARC Rynek i Opinia