+48 22 584 85 00 office@arc.com.pl

68% badanych Polaków przyznaje, że słyszało o złych warunkach pracy i licznych ofiarach wśród robotników podczas budowy stadionów i infrastruktury na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Katarze. 15% respondentów zadeklarowało, że z tego powodu rezygnuje z oglądania tego wydarzenia, a 34% – że ogranicza oglądanie tylko do wybranych, najważniejszych meczów – wynika z badania ARC Rynek i Opinia.

Przed tegorocznym mundialem pojawiało się wiele informacji o łamaniu praw człowieka podczas przygotowywania infrastruktury – doniesienia o złych warunkach mieszkaniowych robotników, bardzo niskim wynagrodzeniu, złych warunkach pracy w wysokich temperaturach. Ponadto w Katarze, który jest gospodarzem mundialu, nie są np. akceptowane osoby reprezentujące mniejszości seksualne.

Czy to oznacza, że kibice piłkarscy inaczej traktują ten mundial niż wszystkie poprzednie?

Dwie trzecie Polaków przyznaje, że słyszało o łamaniu praw człowieka w Katarze podczas przygotowywania infrastruktury na mistrzostwa. Wiedzę na ten temat częściej posiadali mężczyźni (74%), gdyż to oni częściej interesują się mundialem.

Czy słyszałeś/ słyszałaś o złych warunkach pracy i licznych ofiarach wśród robotników podczas budowy stadionów i infrastruktury na Mistrzostwa Piłki Nożnej w Katarze?

Źródło: ARC Rynek i Opinia, 30.11.2022

49% badanych przyznaje, że doniesienia o łamaniu praw człowieka w Katarze wpływają na ich decyzje co do oglądania tego wydarzenia, przy czym 15% zadeklarowało, że z tego powodu w ogóle nie będą oglądać mistrzostw, a 35%, że będą oglądać tylko najważniejsze mecze. 37% badanych zadeklarowało, że fakt łamania praw człowieka w trakcie przygotowań do Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w żaden sposób nie wpłynie na oglądanie przez nich tego wydarzenia.

Czy informacja o złych warunkach pracy i ofiarach wśród robotników w Katarze wpływa na Twoją decyzję odnośnie oglądania lub nieoglądania relacji z tego wydarzenia?

Źródło: ARC Rynek i Opinia, 30.11.2022

78% Polaków uważa, że wybierając kraj odpowiedzialny za organizację mundialu, należy brać pod uwagę fakt, czy przestrzegane są w nim prawa człowieka.

Czy należy zwracać uwagę na to, czy w kraju, który organizuje mistrzostwa świata, są przestrzegane prawa człowieka?

Źródło: ARC Rynek i Opinia, 30.11.2022

Nasze badanie pokazało, że do polskich kibiców w większości dotarły doniesienia o łamaniu praw człowieka w Katarze. Uważają oni, że należy z większą rozwagą wybierać miejsce, w którym odbywają się mistrzostwa. Z pewnością też spory orzech do zgryzienia mają marki, które zaangażowały się w to wydarzenie w roli sponsorów. Z jednej strony sponsorują najważniejsze wydarzenie w ramach najpopularniejszej w wielu krajach dyscypliny sportowej, z drugiej, nie sposób nie zauważyć cienia, który temu wydarzeniu towarzyszy, co z pewnością dla nich też nie jest korzystne. – komentuje dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.

Informacja o badaniu

Badanie zostało zrealizowane od 23 listopada do 30 listopada 2022 przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI – ankiety online zrealizowane na epanel.pl (N=1027). Próba reprezentatywna pod względem płci, wieku, wielkości miejscowości zamieszkania, wykształcenia oraz regionu GUS próba populacji Polaków w wieku 18-65 lat.