+48 22 584 85 00 office@arc.com.pl

50% Polaków chciałoby w większym stopniu przywrócić handel w niedzielę – wynika z naszego najnowszego badania.

Najwięcej zwolenników łagodzenia zakazu jest w najmłodszej grupie wiekowej 18-24 lata (72%). Najbardziej optymalnym rozwiązaniem zdaniem respondentów byłyby dwie handlowe niedziele w miesiącu.

Wyniki naszego badania pokazują, że akceptacja dla ograniczenia handlu w niedzielę jest spora i wydaje się, że znacząca część Polaków już się do tego ograniczenia przyzwyczaiła. Na pewno znaczenie ma fakt, że w zasadzie wszędzie można znaleźć otwarty w niedzielę mały osiedlowy sklep czy Żabkę, a ostatnio nawet otwarte zostały Biedronki. To, że Polacy przyzwyczaili się do zakazu handlu nie oznacza, że chcą go w skrajnej postaci – wręcz przeciwnie. Co czwarty Polak chciałby, aby dwie niedziele w miesiącu były handlowe – takie rozwiązanie wydaje się optymalne. Konsumenci rozumieją, że zakaz handlu w niedzielę to gwarancja dla pracowników sklepów choćby jednego stałego dnia wolnego. Z drugiej strony dostrzegają też negatywne strony – zamknięte w niedzielę sklepy to ograniczenie możliwości dodatkowej pracy zarobkowej np. dla studentów. Dlatego po analizie wyników widać, że Polacy oczekują w tym zakresie mądrego kompromisu, który zadowoliłby zarówno konsumentów jak i pracowników oraz właścicieli sklepów. – komentuje dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia

Badanie zostało zrealizowane przezARC Rynek i Opinia metodą CAWI (ankiety online zrealizowane na ePanel.pl). Termin realizacji badania: 5-12.08.2021. Próba N=1016 osób, reprezentatywna pod względem płci, wieku, wielkości miejscowości zamieszkania, wykształcenia oraz regionu GUS próba populacji Polaków w wieku 18-65 lat.