+48 22 584 85 00 office@arc.com.pl

Polacy pytani o to, komu najbardziej ufają w kwestii informacji o koronawirusie zdecydowanie przyznają, że lekarzom. Na kolejnych miejscach znaleźli się naukowcy oraz Światowa Organizacja Zdrowia WHO – wynika z badania ARC Rynek i Opinia.

W zalewie informacji na temat koronawirusa, jego rozprzestrzeniania się oraz skutków zdrowotnych Polacy stawiają na wiadomości płynące od lekarzy i naukowców. Tylko połowa respondentów ufa informacjom przekazywanym przez Ministerstwo Zdrowia. Informacje płynące z Instytucji Unii Europejskiej są na podobnym poziomie wiarygodności co informacje od znajomych i krewnych.

Wyniki naszego badania pokazują, że Polacy w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia ufają lekarzom. Być może koronawirus przyczyni się, również po opanowaniu epidemii, do większej ufności wobec lekarzy także w innych kwestiach, takich jak szczepienia ochronne czy badania profilaktyczne w kierunku choćby chorób nowotworowych czy chorób krążenia. W ostatnim czasie, przed koronawirusem, aktywne były różne grupy, np. antyszczepionkowców, które głosiły swoje przekonania i którym udało się przekonać do swoich racji jakąś część społeczeństwa. Miejmy nadzieję, że trend zaufania jednak do lekarzy okaże się dominujący, co miałoby pozytywny skutek na zdrowie wielu ludzi – komentuje dr nauk ekonomicznych Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.

Jednocześnie Polacy na razie nie odczuwają dużego niepokoju związanego z obecną sytuacją. Tylko 16% przyznało, że czuje, że problemy w ich życiu się piętrzą tak bardzo, że nie będą mogli sobie z nimi poradzić. Taki sam odsetek badanych uważa, że nie czuje się pewnie w kwestii radzenia sobie z problemami.

Obecna sytuacja jest wyjątkowa i bardzo dynamiczna. Obecnie Polacy wiedzą, że koronawirus wpłynie na ich życie oraz na gospodarkę, jednak – jak pokazują nasze badania – nie mają poczucia, że sobie z tą sytuacją nie poradzą. Można się oczywiście spodziewać, że im dłużej obecna sytuacja będzie trwała, tym gorsze będą nastroje. Na razie wygląda na to, że jako społeczeństwo mamy poczucie, że damy sobie z tym radę – dodaje dr Adam Czarnecki.

Informacja o badaniu

Badanie zostało przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI na panelu ePanel.pl w dniach 19-24.03.2020, próba N=1033, reprezentatywna ze względu na płeć, wiek, wykształcenie, region zamieszkania i wielkość miejscowości.