+48 22 584 85 00 office@arc.com.pl

Polacy twierdzą, że miłość nadaje sens ich życiu, a życie w związku jest łatwiejsze. Nie miłość do dzieci lub ojczyzny, a uczucie do partnera/-ki stawiają na pierwszym miejscu. Nie tzw. „papier”, lecz miłość, szacunek i zaufanie są fundamentem i spoiwem związku. Przeciętny Polak ma na swoim koncie maksymalnie dwie relacje i wie, że dobry związek wymaga nieustannej pracy. Kryzysy wśród par to „chleb powszedni” – aż 81% Polaków przeszło przez przynajmniej jeden.   Jak kochają Polacy?

Na to pytanie odpowiadają wyniki badania zrealizowanego na zlecenie serwisu Sympatia.pl    

Miłość nie jedno ma imię              
Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie serwisu randkowego Sympatia.pl, miłość nadaje sens życiu Polaków, a związek czyni je łatwiejszym. Zdaniem respondentów kobiety są bardziej czułe i emocjonalne, natomiast mężczyźni bardziej racjonalni i zadaniowi.  
Bez względu na płeć, orientacje seksualną, wiek czy stan cywilny, Polacy rozróżniają kilka rodzajów miłości. Zdecydowanie najważniejszym z nich jest miłość partnerska, kolejno miłość do dzieci/wnuków – odpowiednio wskazało tak 75% i 44% ankietowanych. Istotnymi atrybutami miłości są aspekty fizyczne i emocjonalne (bliskość, bezpieczeństwo). Co ciekawe, badani jako przykład prawdziwej miłości często wskazują swoich dziadków, których związek stanowi wzór i receptę na wieloletnie szczęście.  

Zapytaliśmy reprezentatywną grupę Polaków, zarówno singli, jak i osoby żyjące w związkach homo i heteroseksualnych – o to jak kochają? Tak powstał “miłosny portret Polaków” – niezwykle ciekawe i rzetelnie opracowane badanie dotyczącego miłości, związków i kryzysów – mówi Marcin Tlałka – manager serwisu Sympatia.pl 

Pokaż, jak mnie kochasz             
Wraz z rozwojem relacji i wiekiem zmieniają się sposoby odczuwania miłości. Dla 20-latków pomimo przyjemności ze wspólnego spędzania czasu, związek to relacja, z której stosunkowo szybko można się wycofać. Osoby z przedziału 40-50 lat traktują miłość jako etap życiowej stabilizacji i dojrzałych uczuć.  Niezależnie od rodzaju relacji i jej stażu, każda ze stron potrzebuje zachowań odzwierciedlających zaangażowanie partnera.  69% badanych będących aktualnie w związku przyznaje, że w ostatnim czasie doświadczyli romantycznych chwil, które sprawiły im przyjemność. Na pytanie, z czym kojarzą romantyzm, wskazali uroczystą kolację przy świecach (27%), niespodziewany pocałunek w policzek (17%) oraz zorganizowanie randki (16%). Taki sam odsetek za przejaw romantyzmu uważa podanie gorącej herbaty do łóżka podczas choroby.  
– Wbrew obiegowym opiniom, że to kobietom bardziej zależy na stałej relacji, okazuje się, że obie płcie w jednakowym stopniu doceniają rolę miłości w życiu i jednakowo jej pragną. To bardzo pozytywny wniosek – mówi Joanna Godecka, terapeutka, ekspertka akcji „Jak kochają Polacy?”.

Orientacja seksualna nie ma znaczenia dla postrzegania miłości. Obraz miłości nie zależy od tego, jakie są nasze preferencje – dodaje.  

50% singli szukających miłości chce ją znaleźć w Internecie              
Zdaniem 70% Polaków znalezienie prawdziwej miłości jest zadaniem trudnym i wymagającym czasu, jednak cierpliwość owocuje w późniejszej relacji. Na pytanie, gdzie należy szukać miłości, nie ma właściwej odpowiedzi. Obserwacje potwierdzają, że najczęściej znajdujemy ją w najmniej spodziewanym momencie i miejscu. Serwisy randkowe, takie jak Sympatia.pl, ułatwiają singlom poszukiwanie partnera.  

Praca nad relacją gwarantuje szczęście             
Aż 92% Polaków uważa, że aby związek był szczęśliwy, konieczna jest ciągła praca nad nim. 87% twierdzi, że bez zaangażowania i dbania o relację, uczucie się skończy. Filarami udanego związku są miłość (80%), szacunek (76%) i zaufanie (75%). Namiętność i seks, choć nie znalazły się w gronie najważniejszych, są istotne dla 49% Polaków, a zdaniem 68% seks bez miłości nie daje żadnej satysfakcji.

Jak na relację wpływają dzieci?
Zdaniem 72% Polaków posiadanie dziecka spaja relację, 59% uważa tą sytuację za poważną próbą dla związku.  

Na dobre i na złe?             
81% Polaków będących w związkach doświadczyło co najmniej jednego kryzysu. Trzema najczęstszymi problemami, których doświadczają Polacy jest kryzys ekonomiczny, kryzys tzw. pierwszych lat trwania relacji oraz kryzys związany z „wypaleniem”, znudzeniem. 70% par, które doświadczyły kryzysu związanego z sytuacją ekonomiczną, pokonało go dzięki dojrzałości i odpowiedzialności partnerów. Zdrada jest najczęstszą przyczyną rozpadu związku. Doświadczyło jej 19% Polaków. Blisko połowa przyznaje, że nie wybaczyłaby i nie oczekiwałaby jej wybaczenia. Jednak większości par (69%) udaje się pokonać ten kryzys – głównie dzięki miłości.  

Doświadczenie przemocy              
W związkach Polaków dochodzi do przemocy. Doświadczyła jej niemal ¼ z nas. Częściej jej ofiarami są osoby z grupy LGBT oraz posiadające zawodowe wykształcenie. Poważnej przemocy doświadczyło choć raz 15% Polaków.    

—————————————————————————————————————-
Pomysłodawcą badania „Jak kochają Polacy?” jest Sympatia.pl. Partnerem odpowiedzialnym za jego realizację jest ARC Rynek i Opinia.  Pełen raport z badań: TUTAJInformacja o badaniu:
Badanie jakościowe – BBD, realizowane na platformie Recollective przez 7 dni, na grupie zróżnicowanej ze względu na bycie w związku i bycie singlem, płeć, wiek i orientację seksualną (n=42). Badania ilościowe – CAWI, realizowane na panelu internetowym epanel.pl będącym własnością ARC Rynek i Opinia, na reprezentatywnej – ze względu na płeć, wiek, wykształcenie oraz wielkość miejscowości zamieszkania – grupie Polaków (N=1016 respondentów). Badanie zostało zrealizowane na zlecenie serwisu Sympatia.pl przez ARC Rynek i Opinia.  

Źródło materiału prasowego: Sympatia.pl