+48 22 584 85 00 office@arc.com.pl

Lekki spadek zainteresowania sportem w zeszłym roku w stosunku do lat poprzednich zanotował w swoim badaniu instytut badawczy ARC Rynek i Opinia. Iga Świątek jest obok Kamila Stocha i Jakuba Błaszczykowskiego najbardziej ulubioną polską sportsmenką.

Zainteresowanie sportem

Mimo, że 2023 nie przyniósł spektakularnych sukcesów sportowych polskim drużynom czy sportowcom, to nadal trzy czwarte Polaków deklaruje zainteresowanie sportem. Ostatni rok przyniósł jednak obniżenie odsetka osób deklarujących silne zainteresowanie tą dziedziną w regularnym badaniu dotyczącym sportu i sponsoringu sportowego „Sponsoring Monitor” realizowanym przez ARC Rynek i Opinia.

Najbardziej znani polscy sportowcy

Od wielu lat niekwestionowanym liderem w rankingu rozpoznawalności polskich sportowców jest Robert Lewandowski. Na drugim miejscu znalazła się  Iga Świątek, której znajomość systematycznie wzrasta od kilku lat. Wśród najlepiej znanych sportowców czołowe pozycje zajmują nasi skoczkowie- Kamil Stoch, Piotr Żyła, Dawid Kubacki.  Na popularności traci nieco w ostatnich latach Robert Kubica, choć ciągle jest wśród 10 najbardziej rozpoznawalnych polskich sportowców

Rozpoznawalność (wspomagana listą polskich sportowców) w latach 2021-2023

Popularność nie zawsze idzie w parze z sympatią. Liderem sympatii Polaków wśród sportowców (według danych za cały 2023 rok) jest Iga Świątek. Na kolejnych miejscach znaleźli się Kamil Stoch i Kuba Błaszczykowski. Co ciekawe, w gronie najbardziej lubianych sportowców nie znalazł się Robert Lewandowski.  Z kolei Kuba Błaszczykowski, jego były kolega z reprezentacji, nie znalazł się w grupie najbardziej znanych polskich sportowców, ale ma za to bardzo pozytywny wizerunek.

Komentarz Sylwii Miszczyk, kierownika projektu badawczego Sponsoring Monitor: Rok 2023 nie był rokiem obfitym w sportowe emocje. Kibice sportowi nie mieli zbyt wielu okazji do uczestnictwa lub śledzenia globalnych wydarzeń sportowych takich jak mundial czy igrzyska olimpijskie. Warto też zauważyć, że w Polsce z uwagi na rok wyborczy i intensywną kampanię wyborczą, uwaga kibiców odciągana była od beztroskiej sportowej rozrywki.  Pomimo niesprzyjających kibicowaniu okoliczności  poziom zainteresowania sportem utrzymuje się na relatywnie wysokim poziomie. Co prawda obserwujemy w przypadku poziomu zainteresowania sportem spadek o 2 p. p. w porównaniu do wyników zeszłorocznych, trzeba jednak przyznać, że jest to zmiana niewielka i nie upatrywałabym w niej nowego spadkowego trendu.

Dyscypliną, która dostarczała nam w 2023 sportowych emocji, a co więcej satysfakcji z kibicowania był niewątpliwie tenis ziemny. Jest to kolejny rok z rzędu, kiedy polscy kibice mogą cieszyć się z sukcesów Igi Światek w wielkoszlemowych turniejach. Odzwierciedlenie tych emocji widać w naszych wynikach. Popularność Igi Świątek rośnie z roku na rok. W roku 2023 zajęła drugie zaraz po Robercie Lewandowskim miejsce w rankingu znajomości sportowców. Co więcej swoim usposobieniem zdobyła również sympatię kibiców i jest najbardziej lubianym polskim sportowcem. Nie można tego niestety powiedzieć o Robercie Lewandowskim, który w przypadku rankingu sympatii nie znalazł się nawet w pierwszej dziesiątce.

Informacje o badaniu:

Badanie zrealizowano techniką CAWI na ogólnopolskiej próbie Polaków w wieku 18-65 lat. Zakładana wielkość próby realizowanej co miesiąc wynosiła: N=425. Łączna wielkość zrealizowanej w 2023 roku próby wyniosła: N=5228. Badanie realizowano od stycznia do grudnia 2023 roku.

ARC Rynek i Opinia już od ponad 32 lat przeprowadza badania marketingowe oraz sondaże opinii publicznej i ma stałe miejsce wśród najlepszych instytutów badawczych w Polsce. Dzięki przynależności do największej międzynarodowej sieci zrzeszającej niezależne agencje badawcze – IriS – realizuje projekty badawcze w Europie i na świecie. Instytut ARC Rynek i Opinia posiada certyfikat jakości badań PKJPA, a wszystkie pomiary są realizowane w zgodzie ze standardami ESOMAR-u. https://www.arc.com.pl