Wartość emocjonalna sponsoringu rośnie
2019-06-24

76% Polaków jest zdania, że sponsoring ma pozytywny wpływ na rozwój polskiego sportu. To 12 p.p. więcej niż jeszcze 10 lat temu. Z kolei 84% respondentów twierdzi, że sponsoring stosują firmy, które chcą polepszyć swój wizerunek. Połowa Polaków deklaruje, że korzystniej ocenia firmy angażujące się w sponsoring – to o 15 p.p. więcej niż przed dekadą.

Źródło: Sponsoring Monitor 2008 i Sponsoring Monitor 2018, ARC Rynek i Opinia
Jednocześnie, niemal nie zmienił się odsetek osób deklarujących, że chętniej kupują produkty sponsora lub korzystają z jego usług (28% obecnie versus 27% w 2008 roku).
Warto zwrócić uwagę na to, że obecnie najbardziej rozpoznawalni sponsorzy i sportu i kultury mają wyższą znajomość spontaniczną. Najbardziej znanym obecnie sponsorem sportu jest PKN Orlen (znajomość spontaniczna na poziomie 23%). Dekadę temu była to marka Tyskie (znajomość spontaniczna na poziomie 16%). W przypadku kultury również przoduje PKN Orlen (znajomość spontaniczna na poziomie 13%), zaś 10 lat temu była to marka Era (znajomość spontaniczna na poziomie 8%).

Źródło: Sponsoring Monitor 2008 i Sponsoring Monitor 2018, ARC Rynek i Opinia

Źródło: Sponsoring Monitor 2008 i Sponsoring Monitor 2008, ARC Rynek i Opinia

Źródło: Sponsoring Monitor 2008 i Sponsoring Monitor 2018, ARC Rynek i Opinia

Źródło: Sponsoring Monitor 2008 i Sponsoring Monitor 2008, ARC Rynek i Opinia
Ranking najbardziej znanych sponsorów w ciągu dekady uległ bardzo dużej zmianie. Wcześniej czołówka należała do marek telekomunikacyjnych i piwnych. Obecnie w TOP 5 mamy dwie polskie marki paliwowe oraz trzy międzynarodowe, w tym dwie związane ściśle ze sportem. Warto zwrócić uwagę na to, jak bardzo niektóre marki utrwaliły się w świadomości Polaków dzięki stałemu zaangażowaniu w sponsoring. Kilka marek podwoiło swoją znajomość spontaniczną, jak na przykład Adidas czy Orange. Dwie marki – PKN Orlen i Coca-Cola mają ponad trzykrotnie wyższe wskazania niż jeszcze 10 lat temu. To dowodzi, że długofalowe działania sponsoringowe przynoszą efekty. Z drugiej strony mamy obecnie w TOP 10 marki, których dekadę temu nie było w zestawieniu – np. Lotos czy Nike. Intensywność ich działań i ich obecność w świecie sportu pozwoliły na tak wysokie miejsca. – komentuje Agnieszka Doktorska, badaczka z ARC Rynek i Opinia
Podobną sytuację mamy w rankingu sponsorów kultury. Jeszcze 10 lat temu ranking TOP 5 był zdominowany przez telewizje i firmy telekomunikacyjne, dzisiaj w zestawieniu nie ma żadnej telewizji ani innej firmy z branży medialnej, a ranking należy do dużych firm państwowych i korporacji międzynarodowych. Warto też zwrócić uwagę, że obecni liderzy sponsoringu kultury mają też dwukrotnie wyższą znajomość spontaniczną niż liderzy sprzed dziesięciu lat. – dodaje Agnieszka Doktorska.
Informacja o badaniu
Sponsoring Monitor to największe kompleksowe badanie na temat sponsoringu w sporcie i kulturze w Polsce. Realizowane przez ARC Rynek i Opinia od kilkunastu lat, pozwala na obserwowanie trendów w powyższych obszarach. W 2018 roku przeprowadzono wywiady telefoniczne (CATI) oraz internetowe (CAWI) z wykorzystaniem ogólnopolskiego panelu ARC Rynek i Opinia - epanel.pl. Zrealizowanych zostało N=1511 wywiadów CATI oraz N=3694 wywiadów CAWI. Struktura próby w obu badaniach odzwierciedla strukturę populacji Polski wg płci, wieku, województwa, wielkości miejscowości zamieszkania oraz wykształcenia.
W 2008 roku zastosowano metodę CAPI (bezpośrednie wywiady kwestionariuszowe wspomagane komputerowo), na próbie Polaków N=1235. Próba miała charakter losowo-kwotowy i była reprezentatywna ze względu na: typ miejscowości zamieszkania, województwo, płeć oraz wiek.
Pokaż więcej wpisów z
Czerwiec 2019