2021-01-26 Polacy przeciwni przedłużaniu ograniczeń |
Polacy przeciwni przedłużaniu ograniczeń 26.01.2020
58% Polaków uważa, że przedłużanie obostrzeń obejmujących m.in. gastronomię, hotelarstwo, obiekty sportowe czy galerie handlowe nie jest słuszną decyzją.
Przeciwników przedłużania obostrzeń najwięcej jest wśród kobiet (60% versus 56% mężczyzn) oraz wśród osób z najmłodszej grupy wiekowej. Z kolei zwolenników – najwięcej w najstarszej badanej grupie wiekowej (45-65 lat). Częściej taką opinię wyrażają kobiety oraz osoby z najmłodszej grupy wiekowej. Patrząc na wykształcenie badanych – osoby z wyższym wykształceniem częściej sprzeciwiają się przedłużaniu ograniczeń.
W naszych wynikach uwidacznia się zniecierpliwienie społeczeństwa, jeżeli chodzi o obostrzenia związane z pandemią. I nie jest to zjawisko występujące tylko w Polsce, ale też w innych krajach. U nas do tej pory nie było dużych demonstracji przeciwników obostrzeń, co najwyżej stosunkowo niewielkie protesty podmiotów, których te obostrzenia najbardziej dotknęły. Z kolei w innych krajach takie zamieszki występowały. Widzimy, że mimo iż większość badanych ma dosyć obostrzeń, to jednak istnieje duża różnica między osobami młodszymi i starszymi. Wynika to z faktu, że osoby starsze bardziej boją się koronawirusa i jego konsekwencji zdrowotnych i bardziej rozumieją sens obostrzeń. Druga kwestia dotyczy rzeczywistego wpływu ograniczeń na styl życia. Osoby młode z zasady są bardziej dynamiczne, w większym stopniu korzystają z rozrywek, dlatego bardziej brakuje im barów, restauracji czy otwartych fitness klubów. Częściej też chodzą do galerii handlowych. Dlatego bardziej odczuwają skutki ich zamknięcia – komentuje dr nauk społecznych Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia. ![]() ![]() Badanie zostało zrealizowane w dniach 14-20 stycznia 2021r. przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI – ankiety online zrealizowane na epanel.pl (N=1020). Próba reprezentatywna pod względem płci, wieku, wielkości miejscowości zamieszkania, wykształcenia oraz regionu GUS próba populacji Polaków w wieku 18-65 lat. |